Şirketlerde kurumsallaşma, önemini her geçen gün önemini arttırsada ve pekçok aile şirketi kurumsallaşma yönünde adımlar atmaya çalışsa da, günümüzde halen anne/baba ya da çocukları tarafından geleneksel tarzda yönetilmeye çalışılan şirketlerin sayısı oldukça fazladır.
 
Aile şirketlerinde aile büyüğü hem şirketin yöneticisi hem de şirketin hissedarıdır, ve aile büyüğü ile diğer aile fertleri birden fazla rol üstlenirler. Muhtemel çatışmalara neden olan bu rollerin netleştirilmesi ve tanımlanması son derece önemlidir. Aile içi rollerin belirsizliğinin yarattığı çatışmalar, yanlış kararların verilmesine, şirket performansının olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Çünkü, kimi aile fertlerinin duygusal yaklaşımları mantıklı kararların önüne geçebilmektedir.
 
Bu noktada, aile içi ilişkileri ve şirketin geleceğini planlamak açısından "Aile Anayasası" rasyonel bir çözüm oluşturmaktadır. Aile anayasası, öncelikle şirket ve aile arasındaki ilişkilerin düzenlenmesini ve bu ilişkiler çerçevesinde oluşabilecek sorunların çözümüne yönelik kuralların oluşturulmasını, şirketin gelecekteki yönetiminin planlanmasını amaçlar. Şirketin sürekliliğini sağlayacak kurumsal yapının oluşturulması için önemli adımlardan biridir. Aksi halde, büyüyen ancaksonraki nesillere geçişte zorluklarla ve hatta satılma veya kapanma gibi sonuçlarla karşılaşılması oldukça olasıdır.
 
Aile, hissedarlık, yönetim rollerinin netleştirilerek Aile Anayasası ile yazılı hale getirilmesi durumunda ise aile üyelerinin yada hissedarların birbiriyle ve şirketle ilişkisinin kuralları belirlenerek ailenin ve şirketin yönetimi kolaylaşmış olacaktır. Bu da beraberinde, şirketin daha hızlı kararlar alabilmesine, verimlilik, karlılık ve ürün kalitesinin artmasına, önemli rekabet avantajı yaratılmasına imkan sağlayacaktır.
 
Diğer bir deyişle; Aile Anayasası ile Aile, hissedarlık ve yönetim sistemine yapılacak her yatırım, Şirkette büyümeye, verimliliğe, sürekliliğe, yarınlara en güçlü şekilde devredilmesinekatkıda bulunacaktır.
 
Aile Anayasası  Ne Zaman Hazırlanmalıdır?
 
Başarı oranı düşük sonraki nesil, kardeş ve kuzen ortaklıkları öncesi aile anayasasının hazırlanması doğru olacaktır. Buradaki esas, şirket büyürken, aile birliği sürerken, ticari ve aile ilişkileri bağlamında problem yokken aile anayasası çalışmasının yapılmasıdır. Şirketin olgunluk ve özellikle düşüş dönemlerinde anayasa oluşturmak daha güç olmaktadır. Olgunluk döneminde daha çok rehavet ve gelecek kaygısının olmaması, düşüş döneminde de aksine ticari kaygıların aile içi iletişimi ve ilişkileri olumsuz etkilemesi nedeniyleanayasa düzenleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlanabilecektir.
Şartların uygun olması durumunda, anayasanın yazılması ve uygulanması kolay olacaktır.
 
Aile Anayasası Nasıl Hazırlanmalıdır?
 
Anayasa’da bulunacak politikalar ve prensipler oluşturulurken ilgili tüm aile fertlerinin çalışmaya dahil edilmesi gerekmektedir. Hazırlık sürecinin ailenin tüm fertleriyle gerçekleştirilmesi, anayasanın sonucu kadar etkili ve değerlidir.
 
Hazırlıkların aile meclisinde yada aile konseyinde yapılması uygun görülmektedir. Dolayısıyla, öncesinde aile meclisi veya benzeri bir oluşumun kurulması gerekmektedir.
 
Mecliste çalışmalar başladıktan itibaren, meclis üyeleri ailenin ve dolayısıyla şirketin istikrarı için ortak hedefte mutabık kalmayı vegeleceğe odaklanmayı sağlamalıdırlar.
 
Taslak anayasa oluşturulurken iyi örneklerden faydalanmak da göz ardı edilmemelidir.
 
Peki, Taslak Anayasa’da Yer Alması Gereken Temel Maddeler Nelerdir?
 
İlk olarak anayasaya Genel Hükümler bölümü ile başlanıp Gerekçe, Amaç, Aile Değerleri ve Aile Bireyleri Arasındaki İlişkiler maddeleri tariflenmelidir. Bu bölümde, anayasanın oluşturulma gerekçeleri, anayasanın hangi amaçlarla hazırlanmış olduğu, değerler açısından önceliklerin ne olduğu ve aile fertleri arasındaki ilişkilerin nasıl olması gerektiği hususlarında açık ifadeler yer almalıdır.
Sonrasında Çalışma İlişkileri bölümüne yer verilerek bu bölümde Profesyonel Yönetim, Aile Üyesi Yöneticiler, Aile ve İşin Sınırları, Aile ve İşletme Amaçlarının Ayırım, Personele Yaklaşım ve Profesyonel Yöneticiler maddeleri bulundurulmalıdır. Bu bölüm, genel itibariyleyönetim tarzının esaslarını, aile üyelerinin yönetim kademelerinde yer alması için objektif yaklaşımın benimsenmesini, iş ve özel hayatın sınırlarının belirlenmesini, personelin şirketle bağının aynı amaca yönelik tesis edilmesinin sağlanmasını ve profesyonel yöneticilerin katılımcı olmasının temin edilmesini içermelidir.
İdari Yapılanma bölümü ise Aile Toplantıları , Aile Konseyi'nin Kurulması , Aile Konseyi'nin Üyeleri, Aile Konseyinde Karar Alma, Toplantı ve Toplantı Gündemi ve Aile Konseyi'nin Faaliyetleri maddelerini içermelidir. Bu bölümdeki maddeler, aile konseyinin idari yapısının ne şekilde olacağını, toplantıların hangi hallerde ve düzenli olarak ne sıklıkta yapılacağını, toplantı düzenleme ve karar alma esaslarının nasıl olacağını ve konseyin faaliyetlerini kapsamalıdır.
İdari Yapılanma bölümü sonrasında Mülkiyet bölümüne yer verilerek bu bölümün temel başlıkları Aile Şirket(ler)inin Mülkiyeti, Şirket Hisselerinin Elden Çıkarılması  ve Aile Üyelerine Hisse Verilmesi şeklinde toplanmalıdır. Bu bölümde de şirketlerin mülkiyet haklarının ne şekilde belirleneceğine ilişkin düzenlemelere yer almalıdır. Son olarak da Yürürlük maddesine yer verilmelidir. 
Kurumsallaşma yolunda önemli mihenk taşlarından biri olan Aile Anayasası,şirketlerin istikrarlı bir şekilde faaliyetlerini yürütebilmesi için tüm aile fertlerininkatılımının, farkındalığının ve objektifliğinin gelişmesine, profesyonelliğin yerleşmesine zemin hazırlayacaktır.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et