satilik

Çocuklarda Kaygının Nedenlerini Biliyormusunuz?
Kaygı ve korku duygusu, tüm canlılara özgü bir durumdur.  Tüm hayvanların bilmedikleri durumlara karşı temkinli olmaları, korkmaları ya da buna benzer tepkiler vermeleri, kaygının canlılar için temel duygulardan biri olduğunu göstermektedir. Kaygının ortaya çıktığı durumlar, bilinmezliğin ortaya çıktığı durumlardır.  Neticelenmemiş bir olan ya da insanların ne tür tepkiler verebileceğini bilmemek gibi konular kaygı duygusunun belirmesine yol açar. Bir yerden acil haber beklemek, sevdiğiniz birinin başına kötü bir durum gelmiş olabileceği konusunda endişelenmek kaygı durumlarına işaret eder.  Normal kaygı ile aşırı kaygı durumu arasında ince bir çizgi bulunmaktadır. Ancak bu duygunun çocukluk döneminden itibaren şekillendiği biliniyor. Dolayısıyla da sağlıklı bir duygu durum gelişimi yaşamamış çocuklarda kaygı sorunları görülebiliyor. Çocuklarda kaygıların neden ve sonuçlarını inceleyelim.


Değişen Şartlar Çocuklarda Kaygıya Yol Açar mı?
Çocuklar, yetişkin bireylere göre, kayıpları ve değişen şartların nedenleri algılama ve bunlara uyum sağlama konusunda daha zayıftırlar. Duygusal zekanın gelişimi ile birlikte bu tür konuların zihinde daha kolay bir şekilde anlamlandırılarak  “normal”  kategorisinde algılanması çocuklar için neredeyse imkansızdır. Küçük bir çocuğun okulunun değişmesi, sık sık ev değişiklikleri kaygının ve ait olamama hissinin belirmesine yol açmaktadır. Dolayısıyla çocuklarda sağlıklı bir psikoloji gelişimine destek olmak istiyorsanız, onlar için sağladığınız ortamı, kendi iş değişikliklerinin ya da bunun gibi durumlar için sık sık değiştirmemeniz faydalı olacaktır.
Yakınların Kayıpları Kaygı Problemine Yol Açar mı?
Çocuk zihninin normal olarak anlamlandıramayacağı olaylardan biri de yakın akrabalarını kaybetmesi ya da anne babasının boşanması gibi durumlar olmaktadır. Özellikle ev ortamında bulunana kişilerden herhangi birinin kaybı, çocukta bunun her an tekrarlanabileceği ve birinin daha gidebileceği gibi bir algı oluşturur.  Birinin her an gidebilmesi gerçekte var olabilecek bir durumdur. Ancak çocuk bunu bir yetişkine göre çok daha farklı anlamlar ile şekillendirir. Özellikle de evdeki diğer bireylere aşırı bağımlılık ve çocuklarda kaybetme korkusunun gelişmesi olasıdır.Anneye Aşırı Bağımlı yetişmek kaygıya Yol Açar mı?

Çocuklarla kaygı durumunun ortaya çıkmasının bir diğer önemli sebebi de anneye aşırı bağımlılığın olmasıdır. Bu durum bebeklik döneminden başlayabilir. Örneğin çocuğun annesinin sütünden ani bir şekilde kesilmesi,  bebeklik döneminde öfke krizlerine bile yol açabilir.  Bebek zihninin kaygı gibi bir duyguyu şekillendiremeyeceğinin düşünülmesi yanlış olmaktadır. Çocuklarda kaygının sebeplerinden en önemlisi, annen belli bir döneme kadar aşırı ilgili ve koruyucu davranıp daha sonra bu tutumundan ani bir şekilde vazgeçmesi ve tam tersi bir şekilde davranmasıdır.Erkek Ve Kız Çocuklarında Kaygıların Sebepleri

Erkek çocuklarında kaygı belirtilerinin yoğun olarak yaşandığı dönemler, sünnet dönemleri olmaktadır. Sünnet edilmek, çocuğun iyiyi ve doğruyu tam olarak anlamlandıramayacağı dönemlerde yapıldığında bir kayıp algısı oluşturur.  Sünnet uygulamasının,  bebekken ya da çocuğun duygusal gelişiminin sağlamlaştığı daha geç bir dönemde yapılması daha doğrudur. Kıs çocuklarında kaygı durumu ise genellikle cinsel organlarının erkek çocuklarından farklı olmasını bilmeleri ve bunu anlamlandıramamaları durumunda ortaya çıkmaktadır.  Çocukluktan ergenliğe geçiş döneminde kaygılar genellikle yaşıtları tarafından beğenilip beğenilmemek yönünde olmaktadır.  Çocukların duygusal karmaşa ortamlarından mümkün olduğu kadar uzak tutulmaları doğru bir yaklaşım olacaktır.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et