satilik

Üniversite Sınav Sistemi Değişti
YÖK Başkanı Yekta Saraç değişen üniversite sistemini açıkladı. Yeni sistemin adı ''Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'' oldu. Sınav oturum sayısı 2'ye indirildi. Puan türleri ise 18'den 5'e düşürüldü. Yeni sistem bu sene uygulamaya girecek ve yeni sistemde 200 ve üzeri puan alan adayların bu puanları bir sonraki sene için de geçerli olacak. 

2018- 2019 Eğitim yılında Haziran ayında bir hafta sonunda bitirilecek olan sınav 2 oturum halinde yapılacak. Sorular MEB'nın müfredatı esas alınarak hazırlanacak. Değişikliğe göre Türkçe ve Matematiğin merkezde olduğu temel yeterlilik esaslı bir değerlendirme söz konusu olacak. Yabancı Dil Sınavı ise aynı hafta sonu Pazar günü tek oturumda gerçekleştirilecek. Sınav soru sayısı 80 olacak. 

1. Oturum:
40 Türkçe ve 40 Temel Matematik sorularından oluşan Temel Yeterlilik Testi, Cumartesi günü sabah oturumunda gerçekleştirilecek. Bu sınav adyların TYT- Puanını belirleyecektir. Birinci oturumda testlerin ağırlığı %50 Türkçe, %50 Matematik şeklinde olacaktır. Adayların bu sınava girmesi zorunludur. 

Bu test önlisans ve lisans programlarının tercih edilebilmesi için yüksek öğretime giriş baraj puanlarını belirleyecektir. Adayaların 
bir ön lisans programını tercih edebilmesi için TYT- Puanının en az 150 olması gerekli olacak. Daha düşük alanlar herhangi bir programı tercih edemeyecek. TYT- Puanı 180 ve üzeri olan adaylar ise lisans programlarını tercih etmeye hak kazanacak. TYT- Puanı 200 ve üzeri olan adayarın bu puanları istedikleri takdirde bir sonraki yıl için de geçerli olacak. 

2. Oturum:
Bu oturumda Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya 1, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere dört test yer alacak. İkinci oturum Cumartesi günü öğleden sonra gerçekleştirilecek. Soru sayıları ise; Türk Dili Ve Edebiyatı- Coğrafya 1, 40 adet, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 adet, Matematik 40 adet, Fen Bilimleri 40 adet olmak üzere dört testten oluşacak. İkinci oturumda uygulanacak testlerin ağırlıkları puan türüne göre olacaktır. 

Oturumların süresi geçmiş yıllar göz önüne alınarak ve adayların sınav stresi yaşamamaları hususları dikkate alınarak belirlenecektir. 

Yerleştirme:

Önlisans programlarında TYT- Puanı esas alınacak.
TYT- Puanı: Türkçe %50, Matematik %50

Lisans programlarında Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil puanları esas alınacak.
SÖZ: TYT %40 + Sözel Test %60
SAY: TYT %40 + Sayısal Test %60
EA: TYT %40 + Eşit Ağırlık Testi %60
DİL: TYT %40 + Yabancı Dil Testi %60

Belli programlar için getirilen başarı sıralaması şartına devam edilecek. 

Özel yetenekle öğrenci alan programlarda geçen sene olduğu gibi  baraj puanı bu yıl da aynı tutulmuştur. TYT- Puanı en az 150 olan adaylar ÖzelYetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edebilecek. 

OBP Hesaplanması:
Bu alanda herhangi bir değişikliğe gidilmemiştir. Yerleştirme puanlarına etkisi geçen seneki gibi olacaktır. 

Meslek Lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edilecektir. 

Engelli adaylara yönelik düzenlemelerin  uygulanmasına devam edilecektir.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et