Seyahat etmeye ve gurme lezzetlere olan düşkünlüğümü beni tanıyanlar bilir. Çok küçük yaşımdan beri yurtdışını keşfetmeye başlamış, zaman buldukça dünyanın dört bir yanını gezmeye çalışmış biriyim. Hâlâ gitmediğim, keşfetmek için sabırsızlandığım onlarca ülke yüzlerce şehir var... Farklı lezzet ve yerleri keşfederken mutlu olduğum en büyük şey ise; yeni insanlar tanımak ve dünyanın bir çok yerinde başka kültürlerden dostlar edinmek. Yurtiçinde de bir çok yeri gezmiş olmama rağmen Güneydoğu ve Doğu Anadolu hep aklımda olan ama vakitsizlikten ötürü bir türlü gidemediğim bölgelerdi. Hem gurme lezzetler hem de farklı kültürlerin beşiği olan Gaziantep, özellikle ilgi alanıma girmeye başlamıştı. 4 Kasım'da aile yemeğindeyken (Emel) teyzemin muhteşem Gaziantep anılarını dinlediğim bir akşam Antep'e gitmeye karar verdim ve 24-26 Kasım için planlama yaparak kendimi Antep'te buldum. Arkadaşımla gittiğim 2 günlük seyahatimin tüm notlarını sizlerle paylaşıyorum...

Konaklama:

             
                        Şirehan Otel                                                                 Divan Suites Gaziantep

Biz Antep seyahatimiz boyunca 2 otelde konakladık. Biri Kervansaray oteli olan ve şehrin tam merkezinde bulunan Şirehan Otel, diğeri ise şehir merkezinden biraz daha uzakta ama lüks ve modern mimarisi bulunan Divan Suites Gaziantep. Size şiddetle önerim; hayatımda kaldığım en otantik ve en güzel Kervansaray otellerinden biri olan Şirehan Otel. Biz Şirehan'da yer olmadığı için sadece 1 gece konaklayabildik ama Antep seyahatim boyunca mimari olarak beni en çok etkileyen yerlerden biri de kesinlikle burasıydı.1885 yılında Abdülmecit Han döneminde yaptırılan Şirehan, İpek yolunun üzerinde ve Gaziantep’ten Kore’ye kadar uzanan yol üzerindeki en büyük Kervansaray olma özelliğini de taşıyor. Kaldığım oda o kadar muhteşemdi ki bana kendimi gerçekten 1800'lerde yaşıyormuş gibi hissettirdi. 

        
                                                         Şirehan Otel Avlu ve odalar


Gezilecek yerler: 

                        

Gaziantep Kalesi ve çevresinde bulunan Hamam Müzesi (burada sabun yapabilirsiniz)

Müzelerden aşağı doğru yürümeye devam edince çarşılar başlıyor. İlk önce Zincirli Bedesten karşılıyor sizi. Tarihi bir çarşı olan bu yerde baharatçılar, antikacılar, bakırcılar bulunuyor.

Zincirli Bedesten’in daha da aşağısında meşhur Bakırcılar Çarşısı yer alıyor. Bakır ürünlerin satıldığı bu çarşının ve diğer tüm çarşıların, Pazar günleri çok hareketsiz olduğunu, tek tük dükkanların açık olduğunu unutmayın ve alışverişinizi Pazar gününe bırakmayın derim. Ben Bakırcılar Çarşısı'ndan kolye ve bileklikler aldım. Alışveriş yapmayı seviyorsanız mutlaka çarşının içinde bulunan dükkanları tek tek gezin, her birinde farklı el işçiliği ile yapılmış ürünlere rastlamak mümkün. 

                           

 
Bakırcılar Çarşısı’nın hemen çaprazında Almacı Pazarı yer alıyor. Burası daha çok baharat, fıstık, salça, çay, kurutulmuş ürünler gibi gıda malzemelerinin satışının yapıldığı yer olarak varlığını sürdürüyor. Erzak alışverişi yapmak için buraya mutlaka uğramalısınız. Antep fıstığı, salça, baharat, kurutulmuş dolmalık patlıcan, zahter ve daha aklınıza gelebilecek birçok yöresel yiyecek burada satılıyor. Eski şehirden ayrılmadan önce buraya uğramanızı tavsiye ederim, böylece elleriniz kollarınız dolu bir şekilde gezmek zorunda kalmazsınız. Ben şahsen yeme içmeyi, yöresel tatlar denemeyi ve eşime dostuma da hediye olarak alıp götürmeyi çok sevdiğim için yüklü bir alışveriş yapmıştım. Antep'te olduğumu öğrenen Gurme Yazarı Gazeteci arkadaşım Hülya Meral beni arayarak Almacı Pazarı'nda bulunan Eyyüp Kayalı'yı aradığını ve Eyüp beyin beni beklediğini söyleyerek o dükkana yönlendirdi. Sağ olsun Eyüp bey her konuda bize çok yardımcı oldu. Biz de kendisinden taze baharatlar, Antep fıstığı ve zahter çayı gibi bir çok gurme lezzet alarak elimiz kolumuz dolu halde arabamızın yolunu tuttuk. Fıstık, zahter çayı, baharat gibi alacağınız tüm lezzetler için size de burayı şiddetle tavsiye ederim. 
                  

Gelelim Antep'in en şirin, en otantik eski mahallelerinden biri olan Bey Mahallesi'ne... İçinde birçok müzenin bulunduğu bu mahallede, Gaziantep'i tam anlamıyla hissedeceksiniz. Daracık sokakları, Gaziantep evleri, bozulmamış yolları, otantik kafeleriyle uğramadan dönmenin imkansız olduğu bir yer burası. 
 
Lezzet durakları: 

                                                               
Metanet Lokantası'nda içtiğimiz Beyran çorbası                                    Katmerci Zekeriya Usta          


Konakladığımız otelden çıkarken otelde çalışan arkadaşın yönlendirmesi ve herkesin Antep'te güne Beyran çorbası ile başlanır demesi üzerine soluğu Beyran çorbası ile ün kazanan Metanet Lokantası'nda aldık. Sabahın 9'u olmasına rağmen lokantanın önünde sıra vardı. Biz iki kişi olduğumuz için bizi hemen boşalan bir masaya aldılar. Masa dediysem öyle ayrı ayrı masalar olduğunu düşünmeyin. Uzun masalar eşliğinde tanıdığın tanımadığın herkesle yan yana oturuyorsun. Yer boşaldıkça sizi hemen boş olan yere alıyorlar. Sipariş almak diye bir şey de burada pek söz konusu değil. Siz bir şey söylemeden önünüze hemen bir Beyran çorbası geliyor. Size önerim 2 kişi için 1 tane Beyran çorbası söylemeniz. Hem porsiyonları çok büyük hem de sabah sabah alışık olmadığımız için çorba biraz ağır gelebiliyor. 

Bir diğer rotamız Kebapçı Halil Usta. Zeugma Müzesi’nin hemen arkasında bulunan ve 16.30’a kadar açık olan, Pazar günleri ise kapalı olan bir lokanta burası. Buranın olayı Küşleme. Küşleme; her bir kuzunun sırt bölgesinden yaklaşık 150gr kadar çıkan, sinirsiz ve çok lezzetli bir et türü. Haliyle de çok değerli. Mutlaka deneyin derim. 

         
                           
Gaziantep'in meşhur menengiç kahvesi 

Antep deyince Tahmis Kahvesi'ni duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Bizim akşamları oturmaya gittiğimiz, menengiç kahvesi ve zahter çayı içtiğimiz, ortada yanan sobanın çıtırtıları eşliğinde tavla oynadığımız çok tatlı bir mekan. Açıkçası ben buraya bayıldım, sıcacık tarihi bir kahvehane. Nargile içilebilen açık alanı da var. Biz hem dışarıda hem içeride oturduk. Arkadaşım Tahmis'in spesiyali olan nargilesinden içti, çok da beğendi. Benim nargile ile pek aram olmadığı için ben Küba purolarım ile kendisine eşlik ederek keyifli bir tavla maçı yaptık. Buradan ayrılırken kahve seven eşinize dostunuza taze çekilmiş buraya özgü menengiç kahvelerinden almayı da unutmayın. 

En güzel baklavayı nerede yeriz diye sorarsanız bunun cevabı tabi ki Koçak Baklava. Burayı tercih ettik çünkü çok nezih bir ortamı var, baklavaları taze ve çok lezzetli. Ailemize ve arkadaşlarımıza Antep baklavasını da buradan alarak götürdük. Antep'in kuru baklavası da meşhur ama ben normal baklava almayı tercih ettim. 

İmam Çağdaş ise Antep’e gitmeyenlerin bile mutlaka duyduğu, ünü İstanbul’a kadar yayılmış olan bir restoran. Hemen Zincirli Bedesten’in orada bulunan restorana gidip menüye bakınca gözünüz dönebilir, her şeyden sipariş etmek isteyebilirsiniz. Ben size ufak bir tüyo vereyim; burada Ali Nazik ve lahmacunu mutlaka deneyin.  Arkasından da havuç dilimi baklava...

Katmerci Zekeriya Usta yine buralarda sabah kahvaltısı yapmak için ideal adreslerden biri. Biz seyahatimiz boyunca çok istememize rağmen bir türlü gidemedik. Burası sabah 6:00'da açılan ve 13:00'e kadar katmer servisi yapan, sabah gidip bir bardak süt eşliğinde yediğiniz katmerle güne başlayabileceğiniz bir yer. Antep'e yolunuz düştüğünde mutlaka deneyin derim. 

Biz sabah kahvaltımızı Gaziantep'in meşhur kahvaltı noktalarından biri olan Orkide Pastanesi'nde yaptık. Gaziantep’te insanların en önem verdiği öğün kahvaltı. Damak tadına düşkün olan yöre insanları yalnız peynir ve domates ile kahvaltı yapmıyor. Yöresel Köy Kahvaltısı'nı tadabileceğiniz Orkide Pastanesi'ne uğramanızı şiddetle tavsiye ederim. 

Gece böyle bitmez, birşeyler yiyip içelim derseniz size tek önerim tarihi Bayazhan. Biz burada harika bir yemek ziyafeti yaptık. Hem çok şık, nezih hem de oldukça keyifli bir yer. Kocaman bir avlu düşünün, o kadar kocaman ki içinde birbirinden farklı eğlence türlerini bir araya getiriyor. Kafe, bar, fasıl ve restoran aynı avluda. Aynı avlu içinde yöresel ürünleri satan küçük dükkanlar da var. Antep'in en gözde mekânlarından birisi. Tarihi dokusu ise gerçekten muhteşem. 1909 yılında yapılmış. Fiyatlar biraz yüksek ancak buraya gitmeye kesinlikle değer. Biz gittiğimizde bir çok ünlü isim de buradaydı ve mekânda iğne atsan yere düşmüyordu. Gaziantep'te özellikle akşam programları için gideceğiniz yerlerde mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Biz bu kadar dolu olacağını düşünmediğimiz için açıkcası rezervasyon olayının üstünde çok da durmamıştık. Hanın içinde bulunan SPR Pub gerçekten çok keyifli bir yer. Kesinlikle buraya gitmenizi tavsiye ederim. Tarihi bir hanın içinde canlı müzik dinleyip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Biz geç saatlere kadar burada eğlendik...

Seyahatimizin son gününü ise Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan Halfeti'de geçirdik. Batık şehir Halfeti'yi başka bir yazımda sizlerle detaylı olarak paylaşacağım. Normalde planlarımız arasında Halfeti sonrası Urfa'da Balıklıgöl'e de gitmek vardı fakat plan programa göre hareket etmeyi sevmeyen bir çift olarak rotamızı değiştirdik. Buraya kadar gelmişken acılı Adana'yı da yerinde yiyelim dedik ve arabamızı Urfa yolundan Adana'ya doğru çevirdik. Tüm yol boyunca hayalini kurup, saniyeler içerisinde yediğimiz metrelik Adana Kebabı ve Seyhan barajının nefes kesen manzarası eşliğinde gidip keşfettiğimiz harika mekânlar ise gerçekten muhteşemdi. Adana ve Halfeti izlenimlerimi başka bir yazımda daha detaylı paylaşacağım. Antep'e yolunuz düşerse benim için bolca tadım yapın ve harika sokakların keyfini çıkarın.
Yeni rotalarda görüşmek dileğiyle.... 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et