satilik

Taşeron İşçiler İçin Yarın Son Gün!
Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 2 Ocak'ta başlayan 10 günlük yasal başvuru süresi yarın sona erecek. Kadro düzenlemesinin kapsamında  yer almalarına rağmen yarın mesai bitimine kadar başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu  tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilecek. En az 50 puanı alanlar başarılı sayılacak ve en geç 2 Nisan'a kadar kadroya geçirilecek.

Kamudaki 450 bin işçi ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadro düzenlemesiyle ilgili takvim işliyor. Olağanüstü hal kapsamında 24 Aralık'ta yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ayrıntıları ortaya çıkan düzenleme kapsamında taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları için resmi süreç 2 Ocak'ta  başlatıldı.

Başvuruların ardından tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin  ilanının 12 Ocak- 20 Şubat, ilana itirazların 21- 23 Şubat, itirazların incelenmesi  ve kesin listenin ilanının 24 Şubat- 02 Mart, sınavın yapılmasının 03- 22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23- 26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise  27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim  işletilecek.

Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek  tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. Komisyon üye tam sayısıyla toplanacak ve oy çokluğu ile karar alacak. Sınavlarda sorulacak sorular çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun bir şekilde sınav kurulunca hazırlanacak.

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı  aranacak.

Tüm bu aşamaların ardından hak sahipleri 2 Nisan'a kadar topluca  işçi kadrolarına geçirilecek.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et