satilik

“Biniciliği Biz Bulduk Kupaları Yabancılar Kazanıyor”
                                                                                                                                                                          Haber/Fotoğraf: MERVE DEMİROK

Daha önce askerliğini süvari birliğinde yapan Abdullah memnun 11 yıldır bu mesleğin içerisinde. İlk 3 yılını seyislik yaparak geçiren daha sonrada eğitmenlik seviyesine yükselen MEMNUN, 1 yıldır da Kayseri’de bulunan Burak At Çiftliğinde çalışıyor.

Kayseri’de biniciliğe olan ilgi ne düzeyde?
 Oldukça zayıf bir düzeyde. Kayseri de binicilik eğitim konusunda değil daha çok eğlence konusunda ilgi çekiyor. Çocuklar ve aileler eğitim almak yerine tur şeklinde biniyorlar. Eğitime yönelme çok zayıf.

Engelli vatandaşlarımıza binicilik sporunu öneriyor musunuz?

Biz çok nadir bindiriyoruz, yardımcı oluyoruz ama o işin aslında sertifikası ve kuralları var. Burada o işi yapmamız pek mümkün olmuyor. Çünkü engelli vatandaşlarımızın bineceği atlar ayrı, hocalar ayrı…
Eğitim veren kişilerin terapist olması gerekiyor. Ve Türkiye’de de bu işle ilgilenen 3 terapist var. Bu sertifika genelde yurt dışında alınıyor. Türkiye’de alınmak istendiğindeyse maliyeti çok yüksek oluyor.

Burada binicilik eğitimi almak isteyen kişiler için bilgi alabilir miyiz?
 Biz toplam 10 derste atı koşturma seviyesine getiriyoruz. Fakat binicilikte bir sınırlama yoktur. Mesela 40 yıldır binen bir binicinin bile hala eksikleri olabilir.  10’lu ders paketimizin ücreti ise 450 TL’dir. Yani ders başı 45 TL’ye geliyor. Ders süremiz ise yaklaşık 30 dakika sürüyor. Ne kadar çok ve sık gelinirse öğrenci o kadar iyi ve çabuk öğreniyor.

At binmeye başlayan bir kişi hemen tüm ekipmanları almalı mı sizce?
Kulübümüzde tog (binicilerin başlarına taktıkları), çeps (ayağa giyilen) mevcut. Önce başa bone takıp ardından tog giyebiliyorlar. Ayaklara çeps de veriyoruz. Binicilik malzemeleri pahalıdır ve ilk bir kaç binişte kişi bu spora devam edip etmeyeceğine karar veremeyebilir. Bunun için ilk birkaç binişte kulüp malzemelerini kullanmalarını tavsiye ederiz. Eğer gerçekten bu spora devam edecekse o zaman yavaş yavaş malzemeleri tamamlar. Bunlar tog, çeps, eldiven, kırbaçtır.

At bakımıyla ilgilenen kaç kişi var yoksa sadece siz mi bakıyorsunuz?
Normalde ata bakan ve temizleyen kişiyle seyislerin farklı kişiler olması gerekiyor. Ama dediğim gibi Kayseri’de biniciliğe olan ilginin azlığı nedeniyle hepsini biz yapıyoruz.  Yani atların bakımı, gezdirilmesi, biniciliği, eğitimleri hepsini biz yapıyoruz. Ama sezon açılınca tabi iş paylaşımı oluyor. Atlara bakan ayrı, bindiren ayrı, eğitim veren ayrı oluyor.

Çiftlik atları dışında başka atların bakımını üstleniyor musunuz?
Tabi ki de üstleniyoruz. Şuanda çiftliğimizde 15 tane pansiyon atımız var.  Hepsi de safkan Arap atları. At sahipleri kendi atlarıyla atlı okçuluk yapıyorlar. Cuma günleri buraya geliyorlar ve burada gösteri yapıyorlar, talim yapıyorlar. Aylık bakım ücretleriyse 600-650 TL civarı değişiyor.

Türkiye genelinde biniciliğe olan ilgi hakkında ne düşünüyorsunuz?
 Türkiye’de biniciliğe olan ilgi çok zayıf. Birkaç tane büyük binicilik kulüpleri olmasa bu iş yok olup gidecek. Ama bu kulüpler biniciliği ayakta tutuyor. Bu kulüpler yurt dışına yarışlara gidiyorlar, olimpiyatlara katılıyorlar…  Bu kulüplerden çıkan ünlü binicilerimiz var. Onlarda olmasa Türkiye’de bu iş daha da zayıflar. Maalesef biniciliği biz bulduk ama kupaları yabancılar kazanıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et