Herkes İçin Spor

                                                                                                                                                                         HABER / FOTOĞRAF: Arif Enes Durak

1996 yılında Avrupa Konseyi tarafından ilk defa gündeme getirilen “Herkes İçin Spor“ kavramı, ülkemizde 12 Haziran 1990 tarihinde kendine yer buldu ve Herkes İçin Spor (HİS) Federasyonu resmen bu tarihte kuruldu. HİS Federasyonu tüm şehirlere açtığı temsilciliklerle ülkedeki her insanın sporla tanışmasını amaçlıyor. Bu temsilcilerden biri de Kayseri İl Temsilcisi Mahmut İncetürkmen, kendini şu sözlerle tanıtıyor:
 “1978 Kayseri doğumluyum, 1992 yılında, Kayseri Hadak Spor Kulübü ile spor hayatım başladı. O tarihten itibaren Futbol ve Hentbol branşlarında 2015 yılına kadar sporculuk kariyerimi sürdürdüm. Aktif spor hayatımı 2015 tarihinde bitirmiş olsam da, Beden Eğitimi Öğretmenliği, hakemlik ve  antrenörlük yaparak sporun ve eğitimin içinde bulunmaya devam ediyorum.”
 
“Spor hakkı; Eğitim, sağlık ve güvenlik hakları ile tanımlanan sosyal ve özgürlükleri arasındadır.”
 
 Herkes İçin Spor kavramının, Avrupa Konseyi Spor Gelişim Komitesi tarafından sosyal durum, sınıf, ırk, özür ve engelliliklerine bağlı olmaksızın Spor yapmayı arzu eden herkesin serbest zamanlarını spor ile değerlendirmesi ve katılımının mümkün kılınması şeklinde tanımlandığını ifade eden Türkmen: “Bu tanım gereğince, bir toplumda bulunan herkes bu haktan faydalanmalıdır, hatta buna suçluları ve tutukluları bile dâhil edebiliriz” diyerek sözlerine devam ediyor: “Tutuklu ve suçlular her ne kadar belli bir süre için hürriyetlerinden mahkum edilmiş olsalar da, eğitim kültür ve spor haklarından faydalanmak sosyal hak ve özgürlükleri arasındadır. İşte biz HİS Federasyonu olarak, sporun ülkenin her yerinden her kesime ulaşması için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diyor
 
 
“HİS Federasyonu, eğlence ve sağlığı kendi bünyesi içinde bir bütün olarak gerçekleştirmeyi amaç edinmiştir.”
 
 Spor kavramının Fransızca’da neşe anlamına gelen “de sport” kelimesinden türetildiğini belirten İncetürkmen: “neşe, eğlence ve oyunlar, kendisini geliştirme amacı olan sporcuyu motive eden faktörlerdir. Bir başka deyişle, HİS Federasyonu faaliyetlerini fazla yorucu olmayan bir çaba, rahatlama ve eğlenme ilkesi doğrultusunda uygulamayı amaç edinerek en olumlu sonucu almayı hedefleyen bir kuruluştur” diyerek devam ediyor. “Spor yapanların daha sağlıklı oldukları olgusundan yola çıkarsak, sporun yaygınlaştırılması yoluyla bir yandan gelen nüfus içindeki sağlıklı insan sayısının artması öte yandan ise genel toplum sağlığı ile ilgili standartların yükselmesi sağlanacaktır. Toplumda ki yetenekli sporcuların bulunup doğru antrenman programlarıyla başarının sağlanması ve böylece elit sporcu sayılarının artması HİS Federasyonu’nun kuruluş amacıdır.”
 
 Serbest zaman faaliyetlerinden her yaş gurubunun faydalanabileceğini ifade eden İncetürkmen HİS programının herkesin, hoşlanacağı, eğleneceği ve sağlığını koruyabilmesini hedefleyen uluslararası bir program olduğunu ve bu programı Kayseri’de en etkin şekilde uygulayacaklarını söylüyor
 
 “Spor Tesislerinin yeterliliğinden söz edemeyiz”
 
 Ülke geneline bakıldığında spor tesislerinin yetersizliğinin bariz olarak hissedildiğini dile getiren İncetürkmen: Spor tesislerinin yeterliliğinden söz edemeyiz ancak tesisleşme çalışmaları ülke genelinde hızla devam etmektedir ve bu çalışmalar göz ardı edilemez” diyor
 Belediye’ye ve Gençlik Spor Bakanlığına bağlı tesislerin, Kayseri’nin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte ve çeşitlilikte olduğunu vurgulayan İncetürkmen: “Buz pateni, kayak, su Sporları, sağlıklı yaşam merkezleri gibi birçok şehrin sahip olamadığı branş ve tesis çeşitliliğe sahibiz” dedi.
 
 “Gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde, 10 tesiste 18 farklı branşta halkımıza hizmet verdik”
 
 3 yıllık bir süreçte 45.000 öğrenciyi sporla tanıştırdıklarını belirten İncetürkmen: “Türkiye geneline baktığımızda bu konuda lider şehirlerden biri pozisyonundayız. Çocuklarımızın sağlıklı yetişmeleri ve gelişimleri için açılan spor okulları kapsamında, 2016 yaz döneminde gerçekleştirilen eğitimlerde 10 farklı tesiste, 18 farklı branşta insanlara spor eğitimi verdik.” Diyerek gelecekteki hedeflerini de söyledi:
 “Önümüzdeki dönemler itibariyle, Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. ile ortak projeler geliştirmek ve her yaştaki Kayseri halkının spor ve etkinlik ihtiyacının maksimum seviyede karşılanmasını sağlamak istiyoruz.”
 
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et