satilik

Bir Kadın Yola Çıktığında Dünya Değişir

                                                                                                                                                                                     Haber/Fotoğraf:FATMA TAŞ
Hayallerinin peşinden gitme kararı alan Cemre Nur Meleke, seyahat aşığı kadınları tek çatı altında toplamayı başararak ‘Gezgin Kadınlar’ platformunun kurucusu oldu. Platformun amacının ilham ve güç olduğunu söyleyen Cemre Nur Meleke ‘‘Bir kadın yola çıktığında dünya değişecektir.’’ dedi.

1) Merhaba, öncelikle sizi tanımak isteriz. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?
 Ben Cemre Nur Meleke. 25 yaşındayım. Marmara Üniversitesi Sinema Bölümü’nde doktora yapıyorum. Vatan Gazetesi’nin kitap ekinde yazarlık, Gezgin Foto dergisinde proje yöneticiliği yapıyorum. Gezgin Kadınlar platformunun kurucusuyum. Etkinlikler, projeler ve geziler düzenliyoruz. Bir de bunların yanı sıra kişisel gelişim ve enerji çekim yasası ile ilgili eğitim alıyorum.

2) Gezgin kadınlar kimdir ve nasıl kurulmuştur?
 Gezgin Kadınlar, 2015 yılında Türkiye’de gezi ruhu taşıyan kadınları aynı çatı altında toplamak amaçlı kurulmuş bir platformdur. O yıllarda bir gezi dergisinde yazarlık ve editörlük yapıyordum. Bir gün “Gezgin Kadınların Özellikleri” başlığında mizahi bir yazı yazdım. Bu yazıyı sosyal medyada paylaşırken “Gezgin Kadınlar” ile ilgili gruplar aradım. Bulamadığım için sonra düşündüm ki bu grubu kendim kurmalıydım. Gezgin Kadınlar Platformunu kurduktan sonra sayımız giderek arttı, buluşmalar ve sunumlar yapmaya başladık. Şimdi de geziler düzenliyoruz.

 3) Gezgin Kadınlar Platformunun temel amacı nedir?
Platformun temel amacı kadınlar için bir şeyler yapabilmekti. Türkiye’de kadınlarla ilgili pek çok şey yapılmaya çalışıldı. Örneğin;‘‘Kadına Şiddete Hayır, Kadına Tecavüze Hayır’’ başlıklı projeler yapıldı; fakat sonuç hep aynıydı. Bu ülkede kadınlar konusunda hep olumsuzluk ön plana çıkarılıp, bir şeyler yapılmaya çalışıldı. “Kadına Şiddete Hayır” deyip sosyal medyada profillerimizi karartıyoruz ama ne şiddet ne de diğer olumsuz olaylar bitiyor. Benim amacım olumlu pencereden bakıp, kadınların içindeki gezi ruhunu ortaya çıkarmaktı. Biliyorum ki herkes gezmeyi sever,  herkesin içinde bir gezi tutkusu, dünyayı keşfetme arzusu vardır. Kadınları gezmeye, yazmaya, paylaşmaya davet etmeliyiz, onlara olumlu taraflarını göstermeliyiz; çünkü bir kadın yola çıktığında dünya değişecektir.

4) Neden kadın üzerinden bir platform kurdunuz, kadınların gücünü nasıl keşfettiniz?
 Ben kadın yönü ve enerjisi güçlü olan bir bireyim ve kadınlar için bir şeyler yapmak istedim. Bana göre kadınların enerji konusunda bir üstünlüğü var ve bu enerji hayatlarının her noktasında kullanılabilir. Bu gücü keşfetmedim aslında, kadın olduğum için biliyorum. Bir kadın kendi gücünün her zaman farkındadır. Ama bazen kendisi gibi güçlü kadınları görmek ister ve biz sadece ona “Biz senin yanındayız ve senin gibiyiz” diyoruz.

5) Gezgin Kadınlar toplam kaç üyeden oluşuyor ve üyeler hangi kriterlere göre seçiliyor? Geziye katılan kadınların yaş ve meslek grupları nelerdir?
Facebook, İnstagram gibi sosyal medya hesaplarımızda 14 bine yakın, Gezgin Kadınların Facebook kapalı grubunda da 4 bine yakın kadın var. Üyelik için kadın olmanız ve gezmeyi sevmeniz yeterlidir. Gezgin Kadınlar platformunda her yaştan birey mevcut, çünkü gezmenin yaşı yoktur. Gezgin Kadınların kimi ev hanımı, kimi bankacı, kimisi turizmci… Değişiyor. Hafta sonları, bayram tatilleri, sömestr gibi günlerde geziyorlar. Zaten çalışan kadınlar genellikle yıllık seyahat planlarını tatil günlerine göre sene başından yapıyorlar.

6) Gideceğiniz yerleri neye göre seçiyorsunuz? Gittiğiniz yerlerde nerelerde kalıyorsunuz, katılımcıların sayısı nedir ve Gezgin Kadınlar gezilerinde sponsor buluyor mu?
 Gezgin Kadınlar gideceği yerleri tamamen hislerine göre seçiyor ve gideceğiniz yerler bir şekilde sizi etki altına alıyor. Genelde hostellerde kalıyoruz. Az kişi olmasına dikkat etmekle birlikte en fazla 12 kişi oluyoruz. Sponsorla gezenler de vardır elbet ama ben çok görmedim. Gezgin Kadınlar Platformu olarak kendi masraflarımızı karşılıyoruz. Bazen de takipçilerimizden destek alıyoruz.

7) Gezgin Kadınlar olarak bugüne kadar kaç ülke gezdiniz, yaptığınız seyahatlerin size katkıları neler oldu? Seyahat ederken kadınlara ve erkeklere sunulan fırsatlar, tutum ve davranışlar aynı mıdır?
Gezgin Kadınlar olarak Türkiye ile birlikte 27 ülke gezdik. Seyahatlerin en iyi katkısı bireye güç vermesinin yanı sıra kültür artışı sağlamasıdır. Gittiğiniz yerler size değişme imkânı veriyor ve kırgınlıklarınızı orada bırakıp, ardınıza bakmadan başka yerlere gidiyorsunuz. Bence seyahat anlamında kadın ve erkek eşit olmalıdır. Fakat çoğu kez bu durum geçerli olmuyor.

8) Sizi en çok etkileyen ülke hangisi oldu?
Beni en çok etkileyen ülke İran oldu. Herhalde 100 ülke de görsem İran benim için özel kalacaktır. Oranın manevi havası ve özellikle de kadınları beni çok etkiledi. Kadınlar arasındaki dayanışma, kadınların kısıtlı özgürlükte neler yapabildiklerini görmek inanılmazdı benim için.

9) Gezgin Kadınlar olarak çok tehlikeli olduğunu hissettiğiniz bir yer yüzünden hiç gezinizi iptal ettiniz mi? Gezilerinizde yaşadığınız zorluklardan örnekler verebilir misiniz?
Aylardır Ermenistan’a gitmek istiyoruz fakat tam gideceğimiz zaman orada savaş çıktı diye iptal etmek zorunda kaldık. İkinci kez gitmeye niyetlendiğimizde ise, OHAL durumundan dolayı sıkıntı oldu. Şu ana kadar açık söylemek gerekirse yolumdan geri döndürecek kadar bir zorluk yaşamadık. Çünkü başımıza gelen her olumsuzluğun bir olumlu sonuç doğuracağına kendimizi inandırdık. Tabii ki başımıza zor durumlar geldi ama sonuç itibariyle her seferinde iyi insanlarla tanıştık ve bir şekilde olumsuzluk çözüldü.

10) Son olarak Gezgin Kadınlara ''Sırtlarına çantalarını alıp dünyayı geziyorlar'' diyorlar. Peki ya o çantanın içine neler koyuyorlar?
Somut şeyleri söylemeyeceğim. Zaten bilinen şeyler onlar. Ben bu soruya “hayalleri” olarak cevap vereceğim. Çünkü kıyafeti dünyanın her yerinde bulabilirsiniz ama hayalleriniz sadece size ait. Ve sizi yola düşüren de onlar. Yolda size eşlik eden de ne sırt çantanızın içindekiler ne de diğer şeyler, sadece kalbiniz size eşlik ediyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et