satilik

Sevgiyi Doğada Bulan Adam

                                                                                                                                                                              Haber/Fotoğraf:SEVGİ BAL
Kayseri’ de yaşamanı sürdüren Mustafa Göçer, 40 yıldır şehrin farklı yerlerine tohum ekerek hayatını doğa sevgisine adıyor. Çocuklara ve ailelere doğa sevgisini benimsetmek için çaba sarf eden Göçer: “ Aileler çocuklarına doğanın önemini öğretsinler.” dedi.

“ En az on mislini ekeceğim.”
Mustafa Göçer, Güzel Sanatlar Fakültesi’ni babasının vefatı üzerine yarı bıraktığını ve bu sebeple de her zaman eksik kaldığını söyledi. Kayseri’ye geldikten sonra doğa yürüyüşlerine başladığını aktaran Göçer, kendisini doğaya vermesinin en önemli etkeni şu sözlerle ifade etti: “Çocukken rahmetli babamla beraber 4 bine yakın ağaç diktik. Bunlar iki yılda epey büyüdüler; fakat babam öldükten sonra, çobanın bilinçsiz bir şekilde güttüğü keçiler ağaçlarımızı yok etmişti. Bu duruma çok üzülmüştüm. O gün kendime ben bu ağaçların en az on mislini ekeceğim diye söz verdim.”

Şehrin farklı yerlerinden ağaç tohumu topluyor
İlk olarak 1986 yılında doğa yürüyüşlerine başladığını belirten Mustafa Göçer: “Doğa yürüyüşünün benim için önemi, insanlara doğayı sevdirmek ve öğretmektir.” dedi. Göçer, ağaç tohumlarını özellikle meşe palamut tohumlarını Ali Dağı’nın dibindeki meşelerden, Çayır Bağları’ndan, mezarlıklardan, parklardan, bahçelerden ve sokaklardan topladığını söyledi. Göçer, ceviz tohumlarını ise çok ceviz ağacı olduğu için Gesi Bağları’ndan topladığını dile getirdi. Göçer, doğa yürüyüşüne katılanlarla beraber ağaç tohumu topladıklarını, ağaç diplerinde fazla olan fidanları söküp başka yere ektiklerini ve yürüyüşlere katılan, maddi durumu iyi olan kişilere de fidan aldırttığını kaydetti.

“ Ağaç ekimi yaygınlaştırılmalıdır. ”
Okullarda ve çeşitli kurumlarda ücretsiz olarak konferans ve seminer verdiğini söyleyen Göçer konuşmasına şöyle devam etti: “Fabrikalarda ki işçilere ücretsiz olarak antrenman yaptırdım. Karşılık olarak benimle doğaya gelmelerini ve ağaç ekmelerini istedim.” 40 yıl sonra dünyanın çok büyük felaketlere gebe olduğunu söyleyen ve bu konu ile ilgili makaleler yazan Göçer: “ Ozon tabakasının delinmesi, ekili alanlarda monokültür yetiştirilmesi ve son on yılda yağmur ormanlarının giderek azalmasıyla dünyanın durumu çok kötüye gidiyor. Bu yüzden ağaç ekimi yaygınlaştırılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Sonbaharda doğa yürüyüşüne ilgi artıyor
Mustafa Göçer, her hafta doğa yürüyüşleri olduğunu ve en çok ilginin de sonbaharda arttığını ifade etti. Göçer, sonbaharda bağbozumu olduğunu, herkesin bağlarda işi bittikten sonra doğa gezisi için vakit bulduklarını açıkladı. İlk zamanlarda gezilere katılımın az olduğunu belirten Göçer, bazen 20 kişi, bazen 15, bazen de yalnız başına gittiğini anlattı. Şimdilerde ise okullarda cumartesi günleri bin kişilik grupları doğaya götürdüğünü söyledi. Her yaş grubunun doğa yürüyüşüne katıldığını bildiren Göçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “Doğa yürüyüşlerine herkes katılıyor ve özellikle bu yürüyüşlere ailelerin çocuklarıyla beraber katılmasını istiyorum. Çünkü ilk eğitim ailede başlar ve çocuklar ailesinden de etkilenerek her konuda daha çok bilinçlenebilir.”

“ Doğa gezisine çocukların ilgisi büyük ”
Mustafa Göçer,  1989 yılında “1 Milyon Meşe Palamut Kampanyası” başlattığını ve arkadaşlarıyla beraber 1 milyon palamut toplayıp ektiğini belirtti. Daha sonraları ise Göçer, mahalledeki çocuklarla ve yetişkinlerle beraber ağaç dikmeye gittiklerini ve dönüşünde de doğada ki çöpleri topladıklarını söyledi. Göçer: “Doğa gezisine çocuklarla gidiyorum; çünkü çocukken temizlemeyi öğrensinler ki ilerde kirletmesinler. Ve en önemlisi çocuklar doğayı öğreniyorlar. Çocuklar tabiatı koruma konusunda çok hevesliler. Bende onlara yürüyüş esnasında güzel hikayeler anlatıyorum ve çocuklar bu hikayelerden etkilenerek daha verimli çalışıyorlar.” dedi.

“ 50 bine yakın ağacım oldu.”
“Ağaç ekme sebebim her şeyden önce ülkemizin yeşillenmesi, havasının temiz olması, küresel ısınmanın engellenmesi ve ozon tabakasının delinmesinin önüne geçilmesidir. ” diyen Mustafa Göçer bugüne kadar 50 bine yakın ağacı olduğunu kaydetti. Göçer: “Ekibimle beraber ektiğim tohumları saymazsak, tek başıma senede 20 bin tohum ekiyorum.” diye söyledi. Göçer: “Tekden Koleji’nde öğrencilerle beraber senede en az 20 bin palamut tohumu ekiyoruz. Kayseri’de sadece 100 okul var ve her okul senede 20 bin ağaç tohumu ekse, yılda ortalama 2 milyon ağaç tohumu eder. Ağaçlar benim arkadaşımdır. Onların büyümesini izlemek, onlarla selamlaşmak ve onlarla konuşmak benim için çok özel bir duygu. Doğa yürüyüşlerini önce Türkiye’de, oradan sonra da dünya genelinde yaygınlaştırmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Doğa için Tekvandodan vazgeçti
Doğa etkinlikleri dışında “Tekvando Antrenmanlığı” başarısı olduğunu anlatan Göçer konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Türkiye de art arda en başarılı Tekvando Temsilcisi seçildim ve iki sene federasyonda eğitim kurulu başkanlığı yaptım. Her yerden tekvando eğitimi için beni arıyorlardı. Tekvandonun beni doğadan koparmaya başladığını gördüğüm zaman bu işe son vermeye karar verdim.”  Mustafa Göçer, “ Sevgi Tohumu ” ve “ Doğa Hareketleri Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır? ” adında yayınlanmış iki şiir kitabı olduğunu açıkladı. Daha çok sağlıklı yaşama ağırlık verdiğini ifade eden Göçer, şimdiki şiir kitabını yarıyıl tatilde çıkarmayı düşündüğünü söyledi.

Türkiye’de ilk olarak doğa dersi verilmeye başlandı
Mustafa Göçer, Türkiye’ de ve dünyada ilk olarak doğa dersi vermeye başladığını açıkladı.   Göçer bu konuda ki gelişmeleri şu şekilde kaydetti: “ Okullara doğa konusunda ders vermek adına müracaat ettim. İlk zamanlar hiçbir okul geri dönüş yapmadı ve sonra ki zamanlarda ise okullarda sadece yürüyüş organize etmem istendi. İlk olarak Sağanak Koleji’ nde doğa yürüyüşlerini başlattım. Daha sonrasında Tekden Koleji’ de yürüyüşleri başlatmamı istedi; ama sadece doğa yürüyüşü değil, çocuklara doğa korumacılığını da öğretmek istediğimi söyledim. Ve ilk olarak Tekden Koleji’nde doğa dersine başladım.”

“ Doğaya sahip çıkmalıyız.”
Doğaya bugün sahip çıkmazsak yarın gelecek nesiller için hiçbir şey kalmayacağını belirten Mustafa Göçer konuşmasını şöyle sürdürdü:“ Aileler çocuklarıyla birlikte ağaç diksinler ve onlarla beraber çevre temizliği yapsınlar. Çocuklarına doğanın önemini öğretsinler. Bizler gelecek nesillerin hakkını yememeliyiz ve gençlere güzel bir doğa bırakmalıyız.” Göçer: “Gençlerden beklentim ihtiyaçlarını karşılarken, proje geliştirirken ve kariyer yaparken doğaya zarar vermesinler. Yaşadıkları çevrenin ve ülkemizin doğa zenginliği açısından model ülke haline gelebilmesi için çaba harcasınlar.” diyerek sözlerini noktaladı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Facebook Beğen

Twitter Takip Et